4 pory roku to dość charakterystyczna cecha większości klimatów na Ziemi. My, polacy, jesteśmy położeni na tyle fortunnie, że doświadczamy srogich zim oraz ciepłych, słonecznych okresów letnich. Rok kalendarzowy rozpoczyna się od stycznia, gdy na drogach zalegają jeszcze kupki śniegu, a oblodzone jezdnie przysparzają kłopotów kierowcom.
Dla mnie rok zaczyna się wiosny.

Wszystko wraca do życia, a nawet nasze samopoczucia, ponownie, ulegają poprawie po tym długim, jesienno zimowym okresie. Ptaki zaczynają ćwierkać, a ich śpiew wspomaga pisanie tej notki.

Kwiaty powoli przebijają się przez ziemię, a…

Nie będę się rozpisywał na temat pory, która jeszcze nie nastała. Przebłysków wiosennych klimatów nie liczę do pełnego przebudzenia nowego okresu. Piszę to, aby Cię ostrzec.

Przy okazji każdego nowego roku próbujemy wrócić wspomnieniami do momentów szczęścia, momentów smutku oraz w jakiś sposób jednak zamknąć ten etap. Chcemy być gotowi na nadejście nowych 4 pór, aby przeżyć ponownie/dobrze kolejne 365, w porywach do 366 dni.

Zimno spowalnia nasze działania, lecz mózg działa najlepiej będąc w chłodzie. Co zrobić, jeśli na dworzu wieje, pada oraz grzmi?

Usiąść z książką.

Najlepiej taką wartościową, że zapomnimy kim jesteśmy, gdzie jesteśmy oraz dlaczego jesteśmy.

Ryan Holiday nazywa takie książki “quake books” – książki, które potrafią wywołać w naszych duszach trzęsienie ziemi.

Mam dla Ciebie 3 propozycje. Sięgnij po nie, bo warto. Zaufaj mi.

Rozmyślania – Marek Aureliusz

Zaczynamy od książki najstarszej. Autorem jej jest były cesarz Rzymu, człowiek, który pozornie miał wszystko, a wciąż poszukiwał głębi w życiu. Pisał do siebie, dla siebie oraz pewnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego własne, osobiste zapiski będą interpretowane przez filozofów z całego świata.

Mój ulubiony cytat:

“Nie należy się gniewać na bieg wypadków. Nic ich to bowiem nie obchodzi.”

 

Siddhartha – Hermann Hesse

Trudno zdobyć tą książkę. Na allegro widziałem tylko pojedyncze, używane sztuki. Szkoda, bo to dzieło jest jedną z najlepszych książek, które mogą duchowo pomóc. Odrzuć wszelkie coachingowe popierdółki i zainwestuj w literaturę, która rzeźbi umysł.

Tak jak ten cytat świetnie przedstawia to, co można w niej znaleźć, raczej starać się znaleźć:

“Mądrością nie można się dzielić. Mądrość, którą chce podzielić się mądry człowiek zawsze zabrzmi jak głupota dla drugiego… Wiedzę można przekazać, ale nie mądrość. Mądrości można szukać, żyć nią, działać przez nią cuda, lecz nie komunikować, ani uczyć.” (tłum. włas.)

 

 

Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor Frankl

Zadawanie pytania “Jaki jest sens życia?” kończy się wiecznym poszukiwaniem odpowiedzi. Autor, psycholog, przeżył obóz koncentracyjny, w którym wartość życia spadała wraz z dostawą nowych więźniów. Poznał tajniki jestestwa w najokrutniejszych warunkach. Postanowił, że podzieli się nimi ze światem.

Cytat:

“Żaden człowiek nie powinien osądzać innych, jeśli sam całkowicie szczerze nie odpowie w głębi serca na pytanie, czy w podobnych okolicznościach nie postąpiłby tak samo.”

 

To jedne z moich ulubionych książek, a odpowiednie zagłębienie się w konteksty, czytanie ze zrozumienie, przygotuje Ciebie czytelniku na nowy, wiosenny rok.
Trzymaj się i czytaj, dopóki krew obraca twoją ciemną gwiazdę.