żałuj

Mam tendencję do rozgrzebywania przeszłości. Biorę sprawy dawno już pozamykane i ponownie otwieram ścieżki w swoim umyśle, aby je przeanalizować. Ponownie dochodzę do tych samych wniosków, gdyż większość sytuacji zostało już kilkanaście razy przemyślane, a rozwiązania zapisane w dzienniku.

Myśl kołata się po głowie, sukcesywnie powstrzymując nas od snu. Emocje powoli rozbudzają nasz organizm, który dobrze wie, że nie odpocznie tej nocy. Nie możemy uciec od własnych myśli.

Zapalam lampkę i zaczynam pisać.

Fizyczna manifestacja myśli wypełnia pożułkłe kartki z notatnika. Mechaniczny ołówek ociera się o powierzchnie papieru, zostawiając na nich swój unikalny znak. Wzburzone emocje znajdują swoje odbicie pomiędzy linijkami. Poświęcony czynności, nie liczę czasu. Tworzę, rzeźbię swój model myśli. Piszę, aby nie żałować.

Oszukujemy się, że moglibyśmy zrobić coś lepiej.

Nie, nie moglibyśmy. Oto dlaczego.

Każda mijająca sekunda nas zmienia. Stajemy się starsi, wzbogaceni doświadczeniem czasu. Nawet gdy wydaję ci się, że nie robisz zupełnie nic, zmieniasz się. Odbiegasz od formy, sekunda za sekundą. Jeżeli zmiana odbywa się w takiej mikroskali, jakie skutki może mieć po kilku dniach, miesiącach?

Wracając do starych spraw, staramy się wykorzystać wiedzę, którą posiadamy na ten dany moment. Nie było możliwości, byśmy rozwiązali problem wtedy, gdyż nie znaliśmy jeszcze danych, które posiadamy teraz. Dlatego głupotą jest, rozgrzebywanie przeszłości oraz obarczanie się winą za wydarzenia, którym nie mogliśmy sprostać. To, że możemy zrobić to teraz, pomaga nam w teraźniejszości oraz przyszłości. Przeszłości nie da się zmienić(przynajmniej narazie).

Mimo racjonalnych argumentów, idea rozpamiętywania spraw jest atrakcyjna dla naszego umysłu. Świadomość razem z podświadomością szukają sytuacji, które można by rozwiązać nowo pozyskaną wiedzą. Nigdy nie będziemy w stanie pokonać danego uczucia. Jedyne co możemy robić to działać, uciskać ten proces myślowy. Skupiać się na teraźniejszości, a nie przeszłości. Zostawiam was z cytatem po angielsku.

Don’t feel sorry for yourself. Only assholes do that. – Haruki Murakami Norwegian Wood