pexels-photo-1162412
Kanały komentatorskie na polskim youtubie to żadna nowość. Pierwsze tego rodzaju filmiki, w tym środowisku, pochodziły od Niekrytego Krytyka. Był to pewnego rodzaju przełom, gdyż w tamtych czasach nie było wielu różnorodnych materiałów. Jego sława przeminęła, a youtube rozwinął się do nieprawdopodobnych rozmiarów. Pranki, let’s play’e nie tylko z minecraft oraz parodię po dziś dzień wypełniają polską stronę serwisu z filmikami. Ostatnio jednak doszło do zmiany. Filmiki, w których prowadzący komentuje dany materiał oraz związane z nim konteksty, ponownie zyskają na popularności. Różnią się one znacznie od tych, do których przywykliśmy.

Polskie społeczeństwo jest zamknięte na świat. Mamy własne memy, powody do dumy oraz porażki. Takie media jak youtube pomagają nam otworzyć się na wpływ zewnętrzny. Większość youtuberów pozyskało pomysł na swój content właśnie zza granicy. Rozwój takiego rodzaju kanałów odbywał się na dwa sposoby — wybuchał popularnością (potem odchodził w zapomnienie) bądź stopniowo dążył do celu (bezpieczny podejście). Czasem wystarczył jeden filmik (SA WARDĘGA i pies), a czasami jest to efekt wielu lat pracy oraz zbierania swojej społeczności (Krzysztof Gonciarz).

Gargamelvlog to kanał, na którym prowadzący obnaża dany materiał oraz nabija się z jego niedociągnieć. Używa sensownych argumentów, a wszelkie problematyczne treści w krytykowanym materiale są hiperbolizowane satyrą. W umiejętny sposób używa efektów dźwiękowych znanych nam już z Youtube Poop’ów i być może nawet z jeszcze wcześniejszych tworów. Obecny jest jakościowy montaż, w którym wplata memy oraz kontektsy tzn. internet culture. Całość jest o wiele szybsza od “starych” komentatorskich video. Autor studiuje montaż w szkole filmowej, i objawia się to w jego filmach. Wypełnione są wartościowymi treściami nawiązującymi do zdrowego rozsądku oraz przekazującymi jego światopogląd.

Wspomniałem wcześniej o zagranicznych kanałach. Leafyishere, GradeAUnderA, Pyrocynical to tylko garstka tych, którzy przebili 1 milion subskrypcji na youtubie. Twórcy komentują filmiki, wydarzenia oraz procesy zachodzące w społeczeństwie. Każdy z nich ma unikalny styl, lecz łaczy ich komentatorstwo (oraz to, że Keemstar ich nienawidzi). Nie są na youtubie od dziś, a ich kanały są efektem kilku lat pracy. Cudze chwalę, a swojego nie znam! Gargamel również tworzył kilka lat przed jego nagłym wzrostem popularności (udało mu się uzyskać 100k subskypcji przy wzroście ok 50k na miesiąc).

Polski youtube staje się co raz bardziej otwarty na świat. Tworzymy jakościowe materiały, a nasi twórcy są jednymi z najlepszych na świecie. Uniwersalność oraz trud, jaki został włożony w kreację takich filmów, zwiększył się proporcjonalnie do ich jakości. Jako, że koncentracja ludzi uległa zmianie, video z „szybkim” montażem wygrywa walkę z 20 minutowymi materiałami. Podczas gdy niekryty krytyk odchodzi już w zapomnienie, kanały takie jak Ahus bądź Gargamelvlog będą królowały na głównej stronie polskiego youtube. Życzę wam tego chłopaki!

Wymienione kanały:

Gargamelvlog

Ahus

Niekryty Krytyk

Krzysztof Gonciarz

LeafyIsHere

GradeAUnderA

Pyrocynical