school-furniture-education-university2
Liceum nie kończy naszej edukacji. Egzamin wieńczący te 3 lata ciężkiej pracy otwiera nam drzwi do przyszłej kariery. Otwiera nam drogę na studia. Oto moje przemyślenia na temat studiowania.

Zacznijmy może od ćwiczeń.

Ćwiczenia, bądź tzn. ćwiki, to zajęcia praktyczne w trakcie studiów. W przeciwieństwie do wykładów tutaj mamy bezpośrednią interakcję z prelegentem oraz resztą grupy. Rozwiązujemy zadania, dyskutujemy. Jest to czas, w którym potrzeba intelektualnej rywalizacji jest manifestowana. Wejściówki oraz kolokwia mają miejsce właśnie tu, na ćwiczeniach. To najbardziej różni je od wykładów. Ilość testów, zadań domowych oraz materiału przewyższa wkład wykładowy. Jest to najważniejsza składowa uniwersyteckiego życia studenta.

Wspomniałem o wykładach, a teraz warto by było powiedzieć o nich trochę szerzej.

Poza ćwiczeniami istnieje jeszcze jeden rodzaj zajęć. Mogliśmy w nich uczestniczyć, nie będąc jeszcze studentami. Wykłady mają bardzo prostą formułę; profesor wykłada, a student zapisuje. Pod koniec semestru zapisana oraz pozyskana wiedza są sprawdzane przez egzamin. Ćwiczenia są obowiązkowe, lecz wykłady już nie. Teoretycznie, jeżeli nie ma kultury sprawdzania obecności, można by nie przyjść na ani jedną prelekcję, a wciąż zdać dany przedmiot. Z tymi zajęciami wiąże się wiele historii, gdyż studenci zazwyczaj nie notują, a zajmują się innymi obowiązkami. Ja sam, na wykładach, przeczytałem ok. 5 książek.

Oba z tych filarów studenckiej wiedzy sprawdzane są podczas sesji.

O niej pisałem już tutaj, lecz poruszę ten temat z grubsza. Podczas sesji jesteśmy bombardowani egzaminami, a student poddawany jest ostatecznej próbie przetrwania semestru. Ma dwa wyjścia — uczyć się, aż oszaleje, lub zrezygnować ze studiów. Studenci to, w większości, szaleńcy.

Nie zapominajmy, że studia to nie tylko nauka.

Możliwość poznania nowych ludzi, inspiracja wykładowcami oraz testowanie własnych zdolności interakcji międzyludzkich to również składowa życia każdego studenta. Musimy trzymać się razem, aby razem przetrwać. Nie ma tu miejsca na kłótnie, gdyż wszyscy dążymy do zakończenia swojej edukacji na jak najlepszej stopie.

Warto iść na studia, chociażby aby doświadczyć powyższego. Uczą one przede wszystkim samodzielności, ale również uczą jak się uczyć. Studia to najczęściej czas kształcenia charakteru człowieka, a chcielibyśmy być pracowici, przedsiębiorczy, a nie poddający się oraz leniwi.