Można zabrać nam wszystko. Można stracić wszystkie pieniądze, cały dobytek, lecz jest coś o wiele ważniejszego od wymienionych rzeczy. Wiedza jest warta więcej niż cokolwiek co istnieje materialnie. To, co w głowie, często, zostaje nam na długi czas. Ludzie wygrywający loterię tracą większość pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Stają się biedni oraz nie potrafią już powrócić do stylu życia sprzed wygranej. Brakuje im wiedzy jak zarządzać taką sumą pieniędzy. Te braki są uzupełnianie, jeżeli dochodzi się do fortuny ciężką pracą oraz ciągłą nauką. Bo tak jak każda umiejętność, umiejętność zarabiania pieniędzy jest wyuczana, a jeżeli się ją posiądzie na poziomie mistrzowskim, nie istnieje możliwość, aby jakiekolwiek przeszkody finansowe zastopowały daną osobę.

Co by było, gdybyś za każdym razem, gdy chodzisz na siłownię spotykał tam Arnolda Schwarzeneggera, który byłby twoim personalnym trenerem? Co by było, gdybyś za każdym razem, gdy siadasz do nauki fizyki, Stephen Hawking pomagałby ci w rozwiązaniu problemów wszechświata? Tę moc mają właśnie biografie. Ilustrując życie oraz pokazując potknięcia wielkich głów naszego świata, dodają nam otuchy, że przecież my możemy dokładnie to samo, jeżeli tylko poświęcimy się danej dziedzinie bądź aktywności. Arnold, który był z początku kulturystą, potem stał się aktorem, a swoją karierę zwieńczył gubernatorstwem. Osiągnął wszystko, czego zapragnął, ciężką, monotonną pracą, bo chciał dotrzeć do swoich marzeń. Miał zdrową obsesję na tym punkcie, lecz kto to dostrzega, jeżeli patrzy tylko na fasadę człowieka. Walt Disney zaczynał od śmiesznych, krótkich rysunków dla gazet. Minęło sporo czasu, zanim jego dzieło życia nabrało zadowalających rozmiarów. Początkowo, mało jaki bank chciał udzielić pożyczki młodemu wizjonerowi. Swój żywot zakończył tworząc Disney World oraz re definiując pojęcie parku rozrywki, a bajki jego studia po dziś dzień zaskakują widownie na całym świecie.

Biografię to książki o rzeczywistości, lecz teraz przenieśmy się do świata fikcji. Świat, którego nie możemy doświadczyć, zostaje nam ofiarowany na kilkuset stronach wraz z udaną historią. Ta nierealność, oderwanie od teraźniejszości jest nam niezbędne do odkrywania piękna codzienności. Zdajemy sobie sprawę, że futurystyczne krajobrazy są bardzo bliskie rzeczywistości, a mistyczne lasy z powieści fantasy, dużo nie różnią się od tych nieopodal naszych domów. Superbohaterowie wyposażeni w „specjalne zdolności” to nic innego jak ludzie, z bardzo określonymi wartościami, wyolbrzymionymi oraz ubranymi w para normalność. Spoglądamy na nich jak na obiekty kultu oraz upodobniamy się do nich. Poczucie sprawiedliwości rośnie u nas z kolejnym przeczytanym komiksem o Batmanie. Pragniemy dotrzeć do celu swojej wyprawy niczym Santiago.

Do tej kategorii można żywić odrazę po przebyciu kilku lat edukacji. Podręczniki, choć pomocne i bogate w niezbędne informacje, stały się obiektem nienawiści na przestrzeni lat. Ich opaczna konstrukcja oraz przywiązanie do szkolnych ławek sprawiły, że ludzie niechętnie po nie sięgają. Jest jedno antidotum na tą „podręcznikową odrazę”. Wystarczy znaleźć książki how to tych aktywności bądź działalności, które nas rzeczywiście podniecają i interesują. W moim przypadku, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, są to metody komunikacji oraz praca nad sobą. Lubię te kategorie między innymi, bo wiem, że są to podstawy do każdej dobrej relacji życiowej, czy biznesowej. Pragnę się uczyć, rozwijać, bo wiem, że jeżeli o to nie zadbam, skończę z nudnym oraz monotonnym życiem.

Trzy kategorie książek, które poruszyłem, powinny przekonać niektórych z was do pochwycenia tej jednej, zakurzonej książki na waszej półce, którą chcieliście przeczytać, ale jakoś „nigdy nie było czasu”. Przykro mi stwierdzić, ale nigdy nie będziecie mieli wystarczająco czasu w życiu na wszystko. Dlatego tak ważna jest priorytetyzacja czynności w naszej codzienności. Zadawanie sobie pytań „czy to, co robię zbliża mnie do moich celów życiowych ?” powinno być na porządku dziennym. Czytanie to ta czynność, na którą zawsze musi być czas. Bezpieczniej uczyć się na czyiś błędach niż na swoich. Nasze cechy charakteru kwitną, gdy bohater naszej fikcji postępuje zgodnie z nami. Umiejętności niezbędne dla nas, łatwo jest tutaj pozyskać.

Wasz kochany,

Piotr Herdzik