Stojąc na krawędzi wspomnienia, a teraźniejszości, myślimy sporo nad tym co się wydarzyło. Odwiedzając stare zakątki, spotykając starych znajomych, odżywamy chwile na nowo. To co się wydarzyło już nie powróci, ale smak, zapach, emocje powracają często z zdwojoną siłą. To co wzmacnia przekaz to czas, który upłynął. Życie jest zbudowane z chwil, więc starajmy się o ich jakość.

Czym jest chwila ?

Chwila to zapis na naszej linii czasu. Jest on na tyle wyrazisty, że zapamiętamy go do końca życia. To zbiór czynników emocjonalnych, fizycznych i społecznych związany z określonym miejscem bądź osobą. Może być ona nacechowana negatywnymi emocjami, bądź pozytywnymi. Jest to spowodowane zależnością od sytuacji.

Pamiętaj, że ta definicja została napisana w celu zobrazowania mojego punktu widzenia. W zasadzie wszystko co tutaj (blog) się znajduje ma na celu pokazanie mojego punktu widzenia. Wydaję mi się, że jest on na tyle unikalny oraz poparty doświadczeniem, że całkiem fajnie się go czyta.

Chwile tworzą nasze życia. Jak z klocków lego, budujemy sobie nasz zamek wspomnień. Tylko je będziemy pamiętać na granicy życia i śmierci. W pewnym sensie nasza śmierć też jest chwilą, tyle że dla naszych bliskich, a już nie dla nas. Dzielenie chwil to piękna rzecz, o ile nie najpiękniejsza w całym życiu. Jeżeli czas zostaje ofiarowany tobie, oraz ty ofiarujesz go drugiej osobie, razem przeżywacie chwilę. Pierwsze spotkanie, pierwszy pocałunek – to często chwile, które pamięta się do końca życia. Szczególnie gdy mają zabarwienie miłosne.

Nie wszystko jest takie kolorowe, gdy poświęcamy swój czas ludziom, którzy są tego nie wart. W tym przypadku, jedyne chwile jakie będziemy pamiętać, to te bolesne. Ranimy sami siebie przez zły dobór towarzystwa, ale czasami brniemy w to głębiej i co raz głębiej. Chwila za chwilą są tracone, a mogły być wypełnione entuzjazmem oraz radością, a nie bólem i smutkiem.

Często przez to co pamiętamy poznajemy sami siebie. Jeżeli prowadzimy dziennik, bądź zapisujemy regularnie wydarzenia z życia, możemy później do nich wrócić. Czytając je, dostrzegamy co było dla nas ważne podczas zapisywania. Na podstawie tych wartości łatwo już jest określić jakim rodzajem osoby jesteśmy. Zaglądamy w swój emocjonalny/duchowy środek.

Trudno jest zobaczyć postęp bez punktu odniesienia. Tutaj chwile sprawują się wyśmienicie. Znajomi, z którymi roznosiliście chaos po podstawówce, pewnie dziś by ciebie już nie rozpoznali. Pamiętają tylko twoje byłe ja. Dlatego ludzie są zaskoczeni jak ponownie się spotykacie. Widzą, że urosłeś/urosłaś jako człowiek, ale także jako osoba. Nie psuje to im obrazu ciebie z przeszłości, lecz wzbogaca.

Czas upływa razem z chwilami. Te dwa elementy tworzą naszą linie czasu. Fajnie by było gdyby była ona zapełniona tylko pozytywnymi momentami, ale dobrze wiemy, że życie nie jest równią pochyłą ku śmierci. Bardziej przypomina wykres z górami oraz kotlinami. Zawsze możemy się jednak starać, o lepsze jutro, lepsze dzisiaj. To my tworzymy nasze chwile, a nie one nas. Może ten wpis jest też dla ciebie chwilą, i troszkę powspominałeś/łaś sobie swoje momenty. Życie nie jest ani za długie ani za krótkie. Jest odpowiednie, wymierzone w sam raz. Postarajmy się je wypełnić jak najlepiej 🙂

Wasz kochany,

Piotr Herdzik